Náš projekt získal podporu od Nadácie Volkswagen Slovakia

Nadácia Volkswagen

OZ Školáčik pri ZŠ s MŠ v obci Vištuk podalo zamestnanecký projekt na získanie grantu.

Išlo o projekty zamestnancov Volkswagenu, kde Nadácia Volkswagen Slovakia posúdila náš projekt v oblasti vzdelávania v technike ako prospešný a podporila nás sumou 1000 eur, za ktoré sme nakúpili pomôcky na vyučovanie fyziky a chémie pre žiakov na 2. stupni.

Cieľom projektu bolo priblížiť deťom svet vedy a techniky cez osobnú skúsenosť prácou s pomôckami na vyučovacích hodinách a porozumieť tak fyzikálnym a chemickým javom. Zakúpenými pomôckami podporiť ich kreativitu pri tvorbe vlastných projektov. Pretaviť nadobudnuté vedomosti do praxe a ukázať im tak význam učenia sa pre život. V neposlednom rade zvýšiť záujem o technické vedy, motivovať žiakov študovať prírodné a technické vedy a obľúbiť si ich.

Zakúpené pomôcky majú poslúžiť na budovanie pozitívneho vzťahu žiakov k vedným odborom: fyzika, chémia, technika, geografia ... Učenie sa hrou motivuje žiakov k lepšiemu výkonu (napr. pri tvorbe projektov) a podnecuje ku kreatívnemu i kritickému mysleniu.

Brány školy z dôvodu pandémie boli otvorené až koncom apríla. Napriek tomu, hneď po nástupe žiakov do školy, sme sa venovali praktickým úlohám z fyziky a chémie, ktoré počas dištančného vzdelávania nebolo možné uskutočniť. Nové pomôcky pomohli pri výučbe nielen vyučujúcim, no najmä žiakom, ktorí si reálne mohli vyskúšať a overiť nadobudnuté vedomosti aj v praxi. Žiaci zapájali na hodinách fyziky prvky z elektronickej sady s veľkým nadšením a hravou formou skúšali podľa schém rôzne zapojenia tak, aby fungovali (rozsvietenie žiarovky, zazvonenie zvončeka, zvuk z reproduktora ...), na hodinách fyziky aj chémie si vyskúšali pokusy z oblasti elektrolýzy, kde sa presvedčili o tom, že elektrolyty vedú elektrický prúd, ôsmaci na hodinách chémie využili pri zisťovaní pH digitálny pH meter, ktorým si potvrdili správnosť určovania pH jednotlivých roztokov univerzálnymi indikátorovými papierikmi, v 8. ročníku na fyzike žiaci využili optickú sadu pri preberaní učiva z optiky a tak lom či odraz svetla šošovkami mohli vidieť na vlastné oči, mladší žiaci na hodinách fyziky i chémie pri pokusoch a meraniach využívajú neustále digitálne váhy, siedmaci na fyzike si zopakovali učivo o výmene tepla a to formou experimentu s novým zakúpeným kalorimetrom. Nové pomôcky otvorili žiakom nový obzor pri získavaní vedomostí a hlavne im ukázali, že učenie nemusí byť nudné.

Touto cestou sa chceme poďakovať zamestnancovi Volkswagenu pánovi Ladislavovi Palušákovi, bez ktorého pomoci by sme projekt zrealizovať nemohli. Veľké ďakujem patrí Nadácii Volkswagen Slovakia, ktorá nám umožnila zakúpenými pomôckami učiť na našej škole technické i prírodné vedy hravou a pútavou formou. V neposlednom rade vďaka patrí i OZ Školáčik, ktoré sa podieľalo pri spolufinancovaní tohto projektu a pani riaditeľke Vierke Mladenovej za podporu a organizačné záležitosti ohľadne projektu.

PaedDr. Júlia PociskováNadácia Volkswagen

Dátum vloženia: 7. 5. 2021 8:47