Obecný úrad
Vištuk 353
90085 Vištuk
Obec Vištuk leží v malebnom údolí východnej strany Malých Karpát na Trnavskej pahorkatine. Kataster obce Vištuk hraničí s obcami: Dubová, Budmerice, Jablonec, Báhoň, Šenkvice a mestom Modra. Katastrálne územie obce má pretiahnutý tvar v smere severozápad – juhovýchod. Stred obce v rámci intravilánu leží v nadmorskej výške 172 m, celková rozloha obce je 20 km². Obec patrí do Malokarpatskej vínnej oblasti. Je známa produkciou chutného vínka z priľahlých viníc. V katastri obce sa nachádza osada Fajdal, v ktorej žije niekoľko rodín. Z hľadiska územno – správneho členenia patrí obec Vištuk do okresu Pezinok v Bratislavskom samosprávnom kraji.
Pôvodné osídlenie v oblasti súčasnej obce Vištuk siaha do dávnej minulosti, kedy sa v povodí Vištuckého potoka budovali ľudské sídla už 5 tisíc rokov pred Kristom. Svedčia o tom pozostatky volutovej a moravskosliezskej maľovanej keramiky. Najnovšie nálezisko z roku 2002 poukazuje na osídlenie v tejto lokalite približne už pred 7 tisíc rokmi. Našli sa kosti a predmety z doby tzv. kultúry s lineárnou keramikou. Nálezisko bolo objavené náhodne pri kopaní domácej pivnice. V minulosti sa pri archeologickom výskume našlo tiež veľa predmetov po ľuďoch od doby kamennej až do čias prvej písomnej zmienky o obci, ktorá pochádza z roku 1244 z kráľovskej listiny uhorského kráľa Bela IV. Je pravdepodobné, že Vištuk existoval už veľmi dlhú dobu ešte pred vyhotovením listiny. Najväčší rozkvet dosiahol počas 16. storočia, kedy patril medzi najväčšie bohaté dediny Červenokamenského panstva. Jeho obyvatelia sa venovali včelárstvu, košikárstvu a hrnčiarstvu. V polovici 17. storočia sa však stal chudobnou dedinou a pri Budmerickej bitke medzi Rákociho a cisárskymi vojskami v roku 1705 bol vypálený. Obec v 19. a 20. storočí prešla viacerými stavebnými a hospodárskymi zmenami. Stále si však zachovala ráz typickej dediny pahorkatinnej oblasti s jednou hlavnou ulicou - približne súvisiacou s hlavným vodným tokom prechádzajúcim obcou - a menšími priľahlými uličkami. Vištucký chotár dodnes používa rôzne názvy, ktoré sú zakotvené i v starých mapách, napríklad Polanka, Húšče, Hruškovica, Diely, Malé Pole, Hrubé Pole, Kamenice, Grefty… Názov obce až po súčasný sa veľakrát menil: Vyscha, Villa Vista, Nogwysta, Wisstuk, Kárpáthalas a od roku 1920 má názov Vištuk.
V obci sa nachádzajú historické pamätihodnosti. Najvýznamnejšou z nich je rímsko – katolícky kostol Najsvätejšej Trojice z roku 1573, z ktorého sa dodnes zachovala veža. Na jeho mieste bol v rokoch 1797 – 1800 vystavený nový kostol.
Rímsko-katolícky kostol Najsvätejšej Trojice
Ďalšou je Kaplnka sv. Anny z roku 1898 (na mieste kostolíka sv. Egídia zo 16. storočia), Božia muka zo 16. storočia a prícestná kaplnka sv. Floriána a Immaculaty – z 1. polovice 19. storočia (klasicistická).
Kaplnka sv. Anny
Prírodnou dominantou obce je vodná nádrž, ktorá má potenciál v oblasti vodných športov, rybolovu a turistiky.
Vištucký rybník
Súčasťou vištuckej prírodnej scenérie je aj časť Polanka s historickou kaplnkou a vinicami.
Vištucké vinohrady
V jej susedstve v blízkej budúcnosti vyrastie kampus s moderným areálom Medzinárodnej strednej internátnej školy LEAF Academy. Nový kampus v jeho prvej fáze poskytne priestor na štúdium a život až 400 študentom, učiteľom, ich rodinám a ostatným zamestnancom školy. Okrem školských budov, laboratórií a umeleckých priestorov bude súčasťou areálu aj študentský internát a učiteľské byty. Nebude chýbať ani telocvičňa, vonkajšie športoviská, knižnica a lekárska ambulancia.
Na vinice i budúci školský areál priamo naväzuje lokalita Silárd, kde bol v minulosti ešte z čias Červenokamenského panstva majer aj s obydliami. Teraz je Silárd centrom poľnohospodárskej výroby so zameraním na chov ošípaných a rastlinnú výrobu. V tejto časti je aj prírodný areál miestneho poľovníckeho združenia, ktorý je vhodný pre širokú verejnosť na prechádzky a relax s možnosťou účasti na príležitostných kultúrno zábavných či športových podujatiach.
V obci pracujú občianske združenia a spoločenské organizácie, ktoré organizujú alebo sa spolu podieľajú na kultúrno spoločenskom a športovom živote obce.
Obec má v rámci občianskej technickej vybavenosti:
dve predajne potravinárskeho a zmiešaného tovaru, dve reštauračné zariadenia, ihrisko pre futbal (okrem školských), multifunkčné ihrisko, knižnicu, poštu, kultúrny dom, Základnú školu s materskou školou, verejný vodovod, rozvodnú sieť plynu, samostatnú ambulanciu praktického lekára pre dospelých a telefónnu rozvodnú sieť pre pevné linky.
Základná škola s materskou školou vo Vištuku
Obec zabezpečuje vývoz komunálneho, triedeného a biologicky rozložiteľného odpadu.
Obci chýba kanalizácia, čo je v dnešnej dobe závažným nedostatkom. Túto situáciu je však možné riešiť iba s výlučnou podporou štátu a EÚ bez vylúčenia územia Bratislavského samosprávneho kraja.
Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.