Premietanie filmu Cenzorka

Premietanie filmu Cenzorka 25.6.2022 o 19:00 hodine v Kultúrnom dome vo Vištuku .

Cenzorka -  premietame 25.6.o 19.00 v Kultúrnom dome vo Vištuku

Nevhodný pre mládež do 15 rokov

Dráma

Slovensko / Česko / Ukrajina, 2021, 93 min

Réžia:

Peter Kerekes

Scenár:

Peter KerekesIvan Ostrochovský

Kamera:

Martin Kollar

Hudba:

Lucia Chuťková

Hrajú:

Maryna KlimovaIryna KiryazevaLyubov Vasylyna a ďalší

Irina je oddanou dozorkyňou vo väznici č. 74 v Odese - v ženskom nápravnom ústave na Ukrajine, kde stráži viac ako sto väzenkýň. Lesja, odsúdená na sedem rokov za zločin z vášne, je jednou z nových žien, prichádzajúcich do basy. Je tehotná so svojim prvým dieťaťom. Kým si Lesja postupne zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje tiež, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Matky s malými deťmi majú povolenie ich raz za čas navštíviť v oddelenej časti väznice, kde sa o nich starajú benevolentné sestry a dozorkyne. Pokiaľ však väzenkyňa nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, potomka umiestnia do ústavnej starostlivosti, čo je tragédia pre každú matku a dieťa, ako aj ťažká rutina pre Irinu, ktorá je zodpovedná za odovzdávanie detí do sociálnej starostlivosti. Pod zámkom a takmer s nikým, na koho by sa mohla obrátiť vo svete vonku, musí Lesja nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby jej syn skončil v sirotinci.

Ocenenia

Cenzorka mala svetovú premiéru v septembri  2021 na Benátskom filmovom festivale a získala už niekoľko ďalších ocenení. Snímka je aj slovenským národným kandidátom na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscara) v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film.

Slnko v sieti

Venice Film Festival