Podpora presunu 10% z alokácie SR na projekty v BSK

Vyjadrenie podpory

Jednotný postoj k podpore presunu 10% z alokácie SR na projekty v Bratislavskom samosprávnom kraji

Jednotný postoj k podpore presunu 10% z alokácie SR na projekty v Bratislavskom samosprávnom kraji

Primátori, starostky a starostovia Bratislavského samosprávneho kraja  vyjadrili na tlačovej konferencii dňa 7.12.2021 jednotný postoj celého Bratislavského kraja k podpore  10% presunu alokácie na projekty realizované v Bratislavskom kraji a aplikovania 10% transferu z alokácie SR z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a 10% z Európskeho sociálneho fondu+ do Kohézneho fondu. Spomínané transfery sú nevyhnutné pre získanie dostatočnej finančnej alokácie v rámci programového obdobia 2021 – 2027 na vyriešenie kľúčových štrukturálnych problémov kraja v strategických oblastiach: doprava, životné prostredie, školstvo, zdravotníctvo, veda a výskum a sociálne služby. Bez týchto transferov nie je možné financovať ďalší rozvoj miest a obcí, nakoľko samosprávy nie sú schopné v rámci vlastných rozpočtov vyčleniť dostatočné množstvo finančných prostriedkov. Cieľom Bratislavského samosprávneho kraja je vytvoriť jednotný tlak na národnú úroveň, aby aj zo strany príslušných štátnych orgánov bola vyvíjaná aktivita na zabezpečenie transferu, ktorý pomôže financovať rozvojové projekty v ňom, vrátane štátnych priorít. Kľúčové rokovanie p. premiéra Hegera a p. vicepremiérky Remišovej s Európskou komisiou sa uskutoční dňa 16.12.2021 v Bruseli. Predseda BSK Juraj Droba sa vyjadril, že spoločným úsilím  vyjadríme našim zástupcom v Bruseli  podporu v rokovaniach za lobovanie transferu a flexibility pre BSK v novom programovom období 2021-2027 a vytvoríme potrebný tlak aj na členov Európskej komisie pri jej rozhodovaní. V tomto úsilí je veľmi dôležitá potrebná jednota nášho kraja, do ktorého patríme aj my, obyvatelia Vištuka.

S úctou

Ing. Mária Vráblová, starostka