Potravinov├ę dru┼żstvo vo Vi┼ítuku bolo zalo┼żen├ę v roku 1913 p├ínom Vincentom Radakovi─Źom.Pre┼ílo r├┤znymi zmenami, tak 28.3.1957 vzniklo ─Żudov├ę spotrebn├ę dru┼żstvo zl├║─Źen├şm Jednoty Bratislava a Jednoty Bratislava - vidiek. V roku 1978 sa Jednota Bratislava - vidiek od─Źlenila a 16.10.1991 vznikla Amica Inventsments. V obci bolo 7 prev├ídzkov├Żch jednotiek. Dozorn├Ż v├Żbor robil kontroly plnenia pl├ínu obratu v obchodoch, chodili spolu na brig├ídy, ka┼żdoro─Źne uskuto─Ź┼łovali spolo─Źn├ę z├íjazdy, tak ako pred dvomi rokmi do k├║pe─żov v Podh├íjskej, potom do Vincovho lesa - k├║palisko pri Sl├ídkovi─Źove. Dozorn├Ż v├Żbor vo Vi┼ítuku za svoju akt├şvnu pr├ícu v roku 1991 bol vyhodnoten├Ż ako " Najlep┼í├ş dozorn├Ż v├Żbor na Slovensku".Jednota nez├ísobuje obchody, m├í ich v pren├íjme.

Od roku 1992 pre┼íli v┼íetky prev├ídzkov├ę jednotky vo Vi┼ítuku k├║pou do osobn├ęho vlastn├şctva - n├íjomn├şci obchody odk├║pili: p. ┼átefan Mizera - pohostinstvo, pani Anna Kulifajov├í - textil a p├ín Rastislav Spev├ík - potraviny.V tomto roku sa majetkov├Ż podiel rozdelil┬á ─Źlenom Jednoty.

V roku 2002 sa Jednota Bratislava - vidiek, osamostatnila so s├şdlom Obchodn├Ż dom Slim├ík a 28.5.2004 bola zmenen├í na COOP Jednota Bratislava - vidiek. V┼íetky Jednoty na Slovensku boli zl├║─Źen├ę v COOP Slovensko.

Riadiacim org├ínom je Predstavenstvo COOP Jednoty - spotrebn├ę dru┼żstvo Bratislava - vidiek, ktor├ę pod─ża stanov dru┼żstva zvol├íva akt├şvnych predsedov dozorn├Żch v├Żborov a zhroma┼żdenie deleg├ítov. Predsedn├ş─Źkou Jednoty je pani M├íria Rucelov├í.

COOP Jednota - spotrebn├ę dru┼żstvo Dozorn├Ż v├Żbor Vi┼ítuk precuje v zlo┼żen├ş:
predseda - M├íria Ger┼íi─Źov├í
podpredseda - Mária Kukumbergová
─Źlenovia - Ing. Danka Tekulov├í, Ing. Alena Kordo┼íov├í PhD, Vladim├şr Stojkovi─Ź
Dozorn├Ż v├Żbor spolupracuje so spolo─Źensk├Żmi organiz├íciami v obci a ─Źlenmi organiz├ície.

Spotrebn├ę dru┼żstvo Vi┼ítuk malo ku d┼łu 31.03.2017 70 ─Źlenov. Ka┼żd├Ż ─Źlen m├í ─Źlensk├Ż vklad a majetkov├Ż podiel dru┼żstva.