OZ Wysta vznikla v roku 2004 a zaregistrovaná bola na Ministerstve vnútra SR 25. marca v uvedenom roku.

OZ je otvorenou, samostatnou, nez├ívislou a nepolitickou organiz├íciou, ktor├í vyv├şja svoju ─Źinnos┼ą na demokratick├Żch princ├şpoch. Cie─żom zdru┼żenia je podporova┼ą aktivity ved├║ce k trvalo udr┼żate─żn├ęmu rozvoju obce a regi├│nu Mal├ę Karpaty.

Pri nap─║┼łan├ş hlavn├ęho cie─ża sa zdru┼żenie doteraz venovalo najm├Ą rozv├şjaniu kult├║rnych a duchovn├Żch hodn├┤t ako aj organizovaniu ┼íportov├Żch podujat├ş pre deti a ml├íde┼ż. V organiz├ítorskej ─Źinnosti venovalo zdru┼żenie ve─żk├║ pozornos┼ą najm├Ą spolupr├íci so spolo─Źensk├Żmi organiz├íciami a jej koordin├ícii.
V oblasti kult├║rnej ─Źinnosti OZ- Wysta sa sna┼żilo nadv├Ązova┼ą na trad├şcie, ktor├ę v obci zanechali ┼żiv├Ż odkaz. V t├Żchto intenci├ích organizovalo ├║spe┼íne projekt " Vi┼ítu─Źan├ę- Vi┼ítu─Źanom".

┬á┬á Informovanos┼ą ob─Źanov o dian├ş v obci bola v minulosti dos┼ą zanedb├ívan├í a preto sa jej zlep┼íenie stalo ─Ćal┼íou ├║lohou, ktor├║ zdru┼żenie plnilo vyd├ívan├şm nov├şn pod n├ízvom Vi┼ítuck├ę echo. Tieto noviny plnili po dobu svojho vych├ídzania svoje poslania a zanechali vo vedom├ş ob─Źanov trval├║ stopu.

OZ Wysta nemalo a ani nem├í za cie─ż vytv├íra┼ą ┼íirok├║ ─Źlensk├║ z├íklad┼łu. Cie─żom bolo a je z├şskava┼ą tak├Żch ─Źlenov, ktor├ş by boli akt├şvni a najm├Ą ochotn├ş a schopn├ş zabezpe─Źova┼ą pl├ínovan├ę ├║lohy zdru┼żenia.

OZ eviduje doteraz 31 ─Źlenov, akt├şvnych je polovica.
─îlenmi v├Żkonnej rady OZ- Wysta s├║ v s├║─Źasnej dobe: ┼átef├ínia N├ípravn├şkov├í, Jana Ol┼íov├í, PaedDr. J├║lius Ga├íl a Jozef├şna Pe┼íkov├í.
Predsedom OZ- Wysta je PaedDr. Július Gaál.